Mobil reklamcılık, son yıllardageleneksel reklamcılığın kurallarını değiştiriyor. 2017'de, mobil reklamcılık ilk kez masaüstü reklamcılığı geçtiğinde, hiç kimse potansiyelinin sınırlarını tahmin edemiyordu.

2024'nin her açıdan mobil reklamcılık için önemli bir yıl olacağını söylemek abartı olmaz. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını dünyayı durdurmaya ve herkesi evlerine kapanmaya zorladı, bununla birlikte mobil pazarlama da çok farklı bir hal almaya başladı.

 

Daha önceki tahminlere göre, mobil reklamcılığın 2022 yılına kadar tüm dijital reklam harcamalarının %75'ini oluşturacağını söyleyebiliriz. Bu rakamları göz önünde bulundurarak yapılacak en iyi şey işin yapısını anlamak ve kendi işletmeniz için mobil reklamcılık stratejilerini uygulamaya çalışmak olacaktır.

 

Artık temel mobil reklamcılıktan bahsederken, bunun herhangi bir işletme veya marka için her zamankinden daha önemli olduğunu biliyoruz, bunun anlamak ve temel hedeflerini kavramak önemlidir. Bu önemlidir, çünkü nihai hedefiniz ne olursa olsun, konuyla ilgili farkındalık, mobil reklam kampanyanızın daha büyük marka bilinirliği oluşturmada veya satışları artırmada başarılı olmasını sağlayacaktır. Tüm sosyal medya etkinliklerinin %60'ı mobil cihazlarda gerçekleşirken, hedef kitleniz için potansiyel hala kullanılmamış durumda olabilir.

 

Basitçe ifade etmek gerekirse, mobil reklamcılık ve mobil cihazlara yönelik reklamcılıktır. Ancak mevcut bağlamda, akıllı telefonlar ve tabletler gibi kablosuz mobil cihazlardan bahsediyoruz. Bu cihazların sağladığı kişiselleştirme gücü için mobil reklamcılık yüksek başarı çıtalarına ulaşmış durumda. Markalara, ajanslara ve pazarlamacılara geleneksel yolların ötesinde tüketicilerle bağlantı kurmak için benzersiz bir yol oluşturdu.

 

Mobil reklamcılık, hedeflenen kullanıcı cihazının doğası gereği çok güçlüdür. Hedef kitleyi seçmek ve mesajınızın kendilerine özgü cihazlarına iletildiğinden emin olmak çok kolaydır, bu da tam olarak hedeflenmiş iletişime yol açar. Bu şekilde, mobil reklamcılık, yanıt seviyelerinin olasılıklarının kolayca yükseltilebildiği optimum etkinlik sağlar.

 

Bu konuyu detaylandırmak için etkileşimli reklamlara bir örnek verelim. Mobil reklamcılık stratejileri söz konusu olduğunda çok etkilidirler çünkü kullanıcı onlarla gerçekten etkileşime girer. İşletmeyi aramayı, yol tariflerini kontrol etmeyi, Facebook sayfalarını ziyaret etmeyi veya sadece web sitelerini ziyaret etmeyi seçebilirler. Dönüşümün yönü çok yönlüdür, ancak bir şey her zaman bir diğerine yol açar.

 

Samsung, Galaxy S6 akıllı telefonunun tanıtımı için gerçekten ekstra çaba harcadı. InMobi ile işbirliği içinde son derece kişiselleştirilmiş etkileşimli bir reklam oluşturdular. Akıllı telefonlarında "kişiselleştirilmiş gerçek zamanlı pil tanımlama mobil reklam birimi" görüntüleyerek, insanların çıktıyı deneyimlemelerine yardımcı oldular.

 

Akıllı telefonlarının hızlı şarj olan pil özelliğini vurgulamak istediler.

 

Sonuç: Kullanıcıların %1,6'sı "Daha fazlasını bulmak için dokunun" düğmesine dokunurken, kullanıcıların %1,1'i "Deneyim" harekete geçiren çağrıya tıkladı ve geçiş reklamı için ortalama 20 saniye bekledi.

 

Mobil Reklamcılık Türleri Nelerdir?

·         Pinterest: Farkındalık kampanyaları, katılım kampanyaları, trafik kampanyaları

·         Facebook ve Instagram: Resimler, videolar, atlıkarınca reklamları, geçiş reklamları

·         LinkedIn: Görüntülü reklamlar, Sponsorlu e-posta, sponsorlu içerik, metin reklamlar, dinamik reklamlar

·         Twitter: Tanıtılan hesaplar, trendler ve tweet'ler

·         Snapchat: Snap reklamları, sponsorlu ve isteğe bağlı coğrafi filtreler, sponsorlu lensler

 

Etkili mobil reklamcılık stratejileri

Mobil reklam pazarının dünya çapında 200 milyar doları aşmasının beklendiğini söyleyelim. Reklam maliyetlerini azaltmak, aynı zamanda reklamlarının maksimum potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etmesini sağlamak isteyen tüm önemli markalar ve işletmeler, etkili mobil reklamcılık stratejilerine güveniyor ve uyguluyor. Ancak, izleyiciler mobil cihazlarında reklam görüntülemeye pek istekli değiller ve akıllı telefonlarında çok sayıda reklam engelleme hizmeti kullanıyorlar. Bu nedenle, başarılı bir şekilde etkileşime girebilecekleri alakalı reklamlarla onları çekmek önemlidir. İşte en etkili mobil Reklam stratejilerinden bazıları:

 

Reklamların hedef kitle için özelleştirilmesi: Mobil reklamcılık için en temel ama en etkili stratejilerden biri, reklamların hedef kitleye göre özelleştirilmesidir. Her kullanıcı akıllı telefonlarına özel olduğundan, cihazlar için son derece özelleştirilmiş reklamlardan bahsediyoruz. Mobil dönüşümlerde artış sağlamak için hedeflenen reklam özelleştirmesi çok önemlidir.Dinamik Reklam Optimizasyonu ile, bir reklamın özellikle hedef kitleye yönelik olarak birden çok sürümünü kolayca oluşturabilirsiniz. Cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum, coğrafi konum, kullanılan cihazın türü vb. gibi değişkenlere bağlı olarakDinamik Reklam Optimizasyonu, görevi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Mobil tercih edilen reklamlar2024'de insanlar tüm zamanlarını iç mekanlarda geçiriyor ve hatta evden çalışıyor. Bu sebeple, beklentiye göre insanlar haber ve video içeriğiyle aktif olarak etkileşime girerek çevrimiçi ortamda daha fazla zaman harcıyorlar. Bu nedenle, şu anda pazarlamacılar, marka ağırlıklı reklam kampanyalarının sayısını azalttı.Dönüşümün sağlanması için hedef kitlenize gerçekten ulaşmak istiyorsanız, mobil tercihli reklamlar çıkış yolunuzdur. Bu reklamlar, cep telefonlarından arama yapan kullanıcılara yöneliktir.

 

E-ticaret mobil reklamları: Mobil reklamcılık, e-ticaret markaları ve benzeri markalar için oldukça etkilidir. İnsanlar online alışverişlerinde sorunsuz ve hızlı olmak isterler. Google alışveriş kampanyaları ile alışveriş reklamlarına öncelik verir ve bunları mobil sonuçlar sayfasının en üstünde görüntüler. Bu nedenle, bunu kendi yararınıza kullanın ve kullanıcıların maksimum bilgiyi almasına ve bir satın alma kararına varmasına olanak tanıyan harika e-Ticaret mobil reklamları oluşturun.

 

Reklam uzantılarını kullanın: Reklam uzantılarını kullanmak, rekabette üstünlük sağlamanın harika bir yolu olmakla kalmaz, aynı zamanda bir reklamın tıklama oranını artırmada da çok faydalıdır. Reklamınız uygunsa, arama sonuçları sayfasında daha fazla alana sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle, yer uzantıları, site bağlantısı uzantıları, arama ve mesaj uzantıları, uygulama uzantıları, fiyat uzantıları, satıcı puan uzantıları vb. ilgili uzantıları kullandığınızdan emin olun.

 

Aramayı etkinleştirin: Birçok pazarlamacı, konu uygun fiyatlı ve ucuz dönüşümler aramaya geldiğinde aramanın alaka düzeyinin ve öneminin farkında değildir. Aramayı etkinleştirerek, potansiyel müşterilerinizin işletmenizi aramasının önündeki engelleri en aza indirebilirsiniz. Bu nedenle, reklama iş telefon numaranızı ekleyerek, hedef kitlenizin sizi anında aramasını kolaylaştırır ve sonuçta dönüşüm maliyetini düşürürsünüz.

 

Reklamlarınızı teşvik edin:İndirim, ücretsiz kargo veya kupon kapsamına giren her şeyden bahsediyoruz. Örneğin, bülteninize kaydolmak için sadece %X indirim sunabilirsiniz. Ancak, kullanıcılarınızın teşvikten sorunsuz bir şekilde yararlanabildiğinden ve teşvikten yararlanmak için çok sayıda sayfaya gidip çok fazla tıklama yapmadığından emin olun.

 

2020'de mobil reklamcılık stratejileri nasıl doğru bir şekilde uygulanır?

Mobil reklamcılık stratejilerinin avantajlarından haklı olarak yararlanmak istiyorsanız, sağlamanız gereken birkaç şey şunlardır:

·         Mobil reklamlarla ilgilenecek doğru hedef kitleyi belirlemek önemlidir. Reklamlarınızın, gösterildikleri cihaz kullanıcıları ile alakalı olduğundan emin olun.

·         Reklamınızın yalnızca teklifinizin tanıtımı için değil, gerçekten hedef kitlenin sorunlarını çözmeyi amaçladığından emin olmak önemlidir.

·         Kullanıcılarınızın mobil cihazlarına kolayca yüklenebilmeleri için reklamlarınızı hafif tutun.

·         Daha yüksek etkileşim yüzdesine sahip oldukları için reklamlarınızda video içeriği kullanın.

·         Reklamlarınızla kitlenizin duygularını yakalamak, doğru bir şekilde uygulandığı takdirde harika bir stratejidir.

 

Sonuç

Reklamcılar ve pazarlamacılar, reklam stratejilerini kendi avantajlarına nasıl kullanabilecekleri konusunda kesinlikle çok yol kat ettiler. Bu keskin bir değişim dönemi, tüketici davranışlarında büyük bir değişim yaşanmakta.

 

Bu yaklaşımda, odağın masaüstünden mobil reklamcılığa kaydırılması birincil adımdır çünkü şimdi ve gelecek mobildir. Bu nedenle, gündemi takip ettiğinizden ve bu hareketin potansiyelinden yararlandığınızdan ve işletmeniz için maksimum dönüşüm sağladığınızdan emin olun.