Yerel arama ve görünürlüğü artırmak için yerel SEO tekniklerini pazarlama stratejinize dahil edin.

İşletmenizin Google'da yerel arama sonuçlarında ilk sıralardaçıkmasını, Uzun vadede satışlarınızı artırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak yüksek müşteri trafiğini çekmek, Hedef KPI yani anahtar / temel performans göstergesine ulaşmak ve sürdürmek ister misiniz?
 

Bu soruları olumlu yanıtladıysanız ve yapmadıysanız işletmenizi yerel arama için optimize etmek konusunda bu yazımız ilk adımı atmanıza yardımcı olacaktır.
 

Sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmuş ve marka kimliğinizi yenilemiş bir işletme olsanız da iş burada bitmiyor. Rekabetin her geçen gün daha şiddetli hale gelmesiyle birlikte, kalabalığın arasında öne çıkmak, özellikle devam eden pandemi sırasında dijital pazarlama piyasasında yer edinmek için mücadele eden küçük işletmeler bu konuda her zamankinden daha önemli hale geldi.
 

Verimlilikten taviz vermeden işleri kolaylaştırmak adına yerel SEO’ ya odaklanarak doğru yerden başlamanız gerekmektedir.
 

Bu yazımızda temel bilgileri ele alacağız ve 2024'de yerel aramada yer sahibiolmanız için adım adım bir kılavuz sunacağız, böylece işletmeniz aramalarda ilk sıralarda kendine yer bulabilme şanına sahip olacaktır.
 

Yerel SEO Nedir Ve Neden Önemlidir?

Yerel SEOGoogle'daki yerel arama sonuçlarında görünürlüğünü, ilk sıralarda çıkmayı artırmak için işletmenizi optimize etme sürecidir.
 

Peki bu neden önemli? Çünkü yerel tüketiciler aktif olarak kendilerine en yakın ürün/hizmet sunan işletme arayışındadırlar.
 

Küçük bir işletmeye sahipseniz, büyük bir ihtimalle belirli bir bölgede, yani belirli bir şehir veya ilçede faaliyet gösteriyorsunuz. İşletmenizi yerel arama için optimize edemezseniz, Ayrıca, birisi "yakınımdaki" veya "yakınımdaki" aramasını her çalıştırdığında en iyi yerel arama sonuçlarında görünme şansınızı da azaltırsınız.
 

Google arama sonuçları sıralamasındageri sayfalarda bir yer kazanmak kulağakötü geliyor, web kullanıcılarının büyük çoğunluğu ilk SERP’ i(Google arama sonuç sayfası) geçmiyor, ilk sayfada aradığı şeye ulaşıyor.
 

Başlamanıza yardımcı olmak için 2024'de küçük işletmeler için en etkili yerel SEO stratejilerinden bazılarını sizler için topladık.
 

İlk olarak Google Benim İşletmemGirişinizi Talep Edin Ve Optimize Edin

Google Benim İşletmem’den yararlanmak, işletmenize ihtiyaç duyulan görünürlük artışı sağlamanın kesin bir yoludur. Popüler platform, işletmelerin Google Arama ve Google Haritalar’ da güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturarak ve sürdürerek yerel trafiği yönlendirmesine imkân tanır.
 

Siz işletmenizle ilgili bilgileri paylaştıkça, Google işletmenizi etkili bir şekilde tarayacak, dizine ekleyecek ve sıralayacaktır.
 

Peki sonuç? İyileştirilmiş yerel sıralamalar.
 

Google Haritalar’ da görünme şansınızı en üst düzeye çıkarmak için Google benim işletmem girişinizi talep edin ve optimize edin.
 

Aşağıdaki bilgileri Google ile paylaşmanızı öneririz:
 

İsim, Adres, Telefon numarası, İş vakitleri, Yüksek Kaliteli FotoğraflarveVideolar, Kategoriler, Tanım, İnternet sitesi, İncelemeler, Sıkça Sorulan Sorular, Özellikler ve Olanaklar
 

Google'ın algoritması, genel olarak tutarlılığı kontrol ederek bir işletmenin uygunluğunu belirler. Örneğin, çalışma saatleriniz birden fazla platformda birbirinden farklı şekilde girilmişse, işletmeniz güvenilir olarak algılanmayacaktır. Bu da sizi aramalarda geriye düşürecektir.
 

En ufak bir sapma, yanlış bilgi girişinde bile Google Haritalar yani Google Benim İşletmem de görünme şansınızı azalabilir.
 

Yerel aramaya hâkim olmak için işletmenizin, girmiş olduğunuz bilgilerin diğer platformlar ile aynı olduğundan emin olun ve ziyaretçiden müşteri adayına dönüşüm oranını bu sayede artırın.
 

Ek olarak, yeni içerikler paylaşarak Google’a güncel olduğunuzu kanıtlayın ve Google Benim İşletmemMesajları aracılığıyla müşterilerle etkileşim kurarak işletmenizi güncel tutun.
 

Anahtar Kelime Araştırmasında Profesyonel Olun

Anahtar kelime araştırması inkâr edilemez bir şekilde yerel aramanın en etkili yoludur. Eğer doğru yapılırsa, içeriğinizin büyük rekabet havuzunda öne çıkmasına ilk sırlarda yer alarak daha fazla müşteri potansiyeline sahip olmanıza yardımcı olabilir.
 

Anahtar kelimeleri neden ilk etapta kullanmalısınız?

Gelin bunu size bir örnek ile anlatalım.
 

Rize’ de küçük bir kuaför salonunuz var diyelim, kuaför hizmetleri arayan çoğu kişi "Rize’ de ki salonlar" veya "Rize’ de ki en iyi kuaförler" gibi ifadelerkullanarak arayacaktır. Bu anahtar kelimeler, müşterilerin aradıklarını bulmalarına yardımcı olan sektöre ve konuma özel bir dizi kelime öbeğidir.
 

Ürünlerinizin/hizmetlerinizin yerel arama sonuçlarında ilk sıralarda görünmesini istiyorsanız, kullanıcılara tam olarak aradıklarını vermek için bu ifadeleri içeriğinize dahil etmeniz gerekmektedir.
 

Google'ın Kelime Planlayıcısı yerel endüstri ile alakalı anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olur.Anahtar kelimelerin güncel trendlere, olaylara ve haberlere göre sürekli değiştiğini unutmamak gerek. Bu sebeple, en alakalı anahtar kelimelerin bir listesini özenle hazırlamış olsanızda, birkaç ay içinde arama motorlarında ki değişen trendler yüzünden anahtar kelimenin çıkmasıpek mümkün değildir.
 

Anahtar kelimeleri aktif olarak araştırıp yeniden araştırarak aramalarda ilk sıralarda kalın.
 

Bölgesel trendlere göre anahtar kelimeleri nasıl dahil edeceğinizden emin değilseniz, trendleri keşfetmek için Google Trendler'i kullanarak işinizi bir adım daha öteye taşıyın.
 

İşlem Yapılabilir Sayfa İçi SEO Tekniklerini Kullanın

Sayfa içi SEO, sıralamaları artırmak ve yüksek kaliteli yerel trafik çekmek için web sayfalarını optimize etme sürecidir.
 

Peki nasıl çalışıyor? Belirli sayfa içi optimizasyon faktörlerine odaklandıkça, web siteniz web'de daha görünür hale gelecektir.
 

Bu faktörler şunları içerir:

 

·         Başlık Etiketi: Her sayfanın başlığı.

·          

·         Meta Açıklama Etiketleri: İçeriği özetleyen kısa bir açıklama.

·          

·         Robots Meta Etiketi: Web tarayıcılarının sitedeki hangi sayfaların dizine eklenmesi gerektiğini belirlemesine yardımcı olan bir kod parçası.

·          

·         URL: Belirli bir sayfanın web adresi.

·          

·         Başlık Etiketleri: Bir sayfaya yapı ekleyen başlıklar, örneğin H1, H2 ve H3.

·          

·         Resim Alt Etiketleri/Alt Metin: Bir resmin kısa ve net açıklaması.

·          

·         Kurallı Etiketler: Tarayıcıların yinelenen sayfa URL'lerini dizine eklemek yerine ana sayfaya öncelik vermesine yardımcı olan bir HTML bağlantı etiketi.

Her yeni içerik oluşturduğunuzda, özellikle başlık etiketimeta açıklamaURL ve başlık gibi yukarıda belirtilen sayfa optimizasyon faktörlerine yüksek aratılma hacmine sahip anahtar kelimeler ekleyin. Bu, yerel trafiği çekmenize ve web sitenizi daha arama dostu hale getirmenize yardımcı olacaktır.
 

Dahili Ve Harici Bağlantılardan Yararlanın

Web sitenizin bağlantı yapısına odaklanmak, işinizi yerel arama için optimize etmenin mükemmel bir yoludur.
 

Dahili bağlantılar, okuyucuları kendi web sitenizdeki içeriğe veya ürünlere/hizmetlere götüren bir nevi köprülerdir. İşte işleri biraz daha netleştirmeye yardımcı olacak bir örnek vermek gerekirse. Web siteniz için yeni bir blog yazıyorsanız ve kendi alanınızda eski bir bilgi grafiğine köprü oluşturuyorsanız, bu dahili bir bağlantı olarak nitelendirilecektir. Elbette, bloglar, makaleler, basın bültenleri, infografikler, videolar, ürün sayfaları, hizmet sayfaları vb. dahil olmak üzere her türlü içeriği bağlayabilirsiniz.
 

Bu yardımcı olur mu? Web kullanıcıları içeriğinizle etkileşime girdikçe, dahili bağlantılarla etkileşime girme olasılıkları daha yüksektir. Bu da Google'ın dahili sayfalarınızın alaka düzeyini belirlemesine ve bunları buna göre sıralamasına yardımcı olur.
 

Zaten öndeyseniz, konuma özgü anahtar kelimeleri bağlayabilir, böylece web sitenizin yerel arama için görünürlüğünü organik olarak artırabilirsiniz. Bu faktörler, toplu olarak, işletmenizin yerel SERP'lere(Google arama sonuç sayfası) tırmanmasını ve güçlü bir çevrimiçi varlığını sürdürmesini sağlamada büyük bir rol oynar.
 

Dış bağlantılar da benzer şekilde çalışır. İçeriğinize veya ürünlerinize/hizmetlerinize harici (üçüncü taraf) bir web sitesi bağlantı veriyorsa, bu, geri bağlantı olarak da bilinen harici bağlantı olarak adlandırılır.
 

Örneğin, Dumansoft gibi yerleşik bir web sitesi, birkaç ay önce yazdığınız katma değerli bir bloga bağlantı verirse, yüksek kaliteli bir geri bağlantı kazanırsınız. Çok sayıda potansiyel müşteri web sitenize yönlendirildiğinden, yerel işletmeniz için yüksek trafiğin avantajlarından yararlanmış olursunuz.
 

Yüksek alan otoritesine sahip web sitelerinden alınan yüksek kaliteli geri bağlantılar SERP'lerde(Google arama sonuç sayfası)Google'ın bir işletmenin geçerliliğini ve itibarını belirlemesine yardımcı olur.
 

Önemli sayıda yerleşik işletme içeriğinize köprü oluşturuyorsa, büyük olasılıkla ilgi çekici, bilgilendirici ve etkili içerik üretiyorsunuz demektir.
 

Google'ın ödül sistemi çok hızlıdır. Algoritmaları, bilgileri hemen işleyecek ve işletmenizin kademeli olarak SERP'lere(Google arama sonuç sayfası)ilk sıralara çıkmasını sağlayacaktır.
 

İçerik üretmeye ve kaliteli geri bağlantılar almaya devam ederseniz, ilk arama sayfasına girmeyi başaracaksınız.
 

Dahili Bağlantıları Nasıl Kullanmalısınız?

Dahili bağlantıları yeni içeriğe dahil etmeyi kolaylaştırmak adına daha fazla içerik oluşturmalısınız.
 

Dahili bağlantıları uygun şekilde kullanmak için önceden var olan içeriğin etki alanını kontrol edin (örneğin, popüler içeriğe daha sık bağlantı verin)
 

Dış Bağlantıları Nasıl Artırmalısınız?

Yüksek kaliteli ve ilgi çekici konuk blogları yazarak dikkatleri üzerinize çekin, Google özgün yazılmış içerikleri öne çıkarmayı sever.
 

Kırık link inşasından yararlanın
 

Bağlantısız sözleri geri bağlantılara dönüştürün.
 

Kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için sektörünüzdeki rakip olmayan işletmelerle işbirliği yapın.
 

Geri bağlantı karşılığında diğer işletmeler için özgün içerikler yazmayı teklif edin.
 

Optimizasyon Yeterli Değil, Yüksek Kaliteli Yerel İçerik Oluşturun

Optimizasyon, içerik pazarlamasının her şeyi ve sonu değildir. İlk etapta yüksek kaliteli içerik üretmediyseniz, optimizasyonun daha fazla ilerlemenize yardımcı olması pek olası değildir.
 

Yerel aramaya hâkim olmanın en iyi yolu, optimizasyon ve kalite arasındaki mükemmel dengeyi sağlamaktır. İkisinden birinin görüşünü kaybetmek, yarardan çok zarar getirebilir.
 

Yerel olaylar, trendler, hareketler ve haberleri takip edin ve bunlar etrafında etkili içerik oluşturmaya özen gösterin.
 

Örneğin, Bahçe aksesuarları satıyorsunuz, “Bu Hafta Sonu Bahçenizi Yeniden Şekillendirmenize Yardımcı OlacakBeş İpucu” başlıklı bir blog oluşturabilirsiniz. İpuçlarından biri, bir aile bahçesini düzenlemeyi vesitenizdenbahçe aksesuarları sipariş etmeyi tercih edebilir.
 

Bu bağlantıları kurmak, işletmenizin yerel arama sonuçlarında tanıdık bir görüntü haline gelmesine yardımcı olacak uzun bir yol kat edecektir.
 

Tabii ki, ürünlerinizi/hizmetlerinizi kolayca satın alabilecek yüksek kaliteli potansiyel müşterileri çektiğinizden emin olmak için yerele özgü anahtar kelimeleri dahil etmeyi unutmayın.
 

SERP'lere(Google arama sonuç sayfası) tırmanmak için incelemeleri isteyin ve yanıtlayın
 

Yerel arama için görünürlüğü artırma söz konusu olduğunda, incelemeler bir altın madeni gibidir.
 

Google haritalarda ki yerel işletmelerin alışveriş deneyimi rehberlik ürün / hizmet değerlendirme ve yorumlarını okuyun. Aslında, Google Haritalar için sıralama faktörlerinin %15'i bu incelemelerden oluşur.
 

Yerel bir arama yaparsanız, Google Haritalar’ daher işletmenin çok sayıda olumlu yorum içerdiğini fark edeceksiniz.
 

İşte bir örnek:

Googlebu konuda risk almak istemiyor. Google Haritalaryani Google Benim İşletmem’ intüm amacı, belirli bir arama için en iyi işletmeleri görüntülemektir. Bir işletmenin GoogleHaritalar’ da görünüp görünmeyeceğini belirlemek için kullanılan faktörler arasında NAP tutarlılığı, alaka düzeyi, itibar, deneyim ve tahmin ettiğiniz gibi incelemeler yer alır.Google, konum tabanlı aramalar için arama sonuçlarını görüntülemeye odaklanır ve bu arama sonuçlarını sunmak için her işletme web sitesinde ve diğer web siteleri aracılığıyla konum bilgilerini alır.NAP (Ad, Adres, Telefon numarası anlamına gelir) devreye girer. Moz'a göre, NAP tutarlılığı yerel SEO'nun en önemli faktörlerinden biridir.
 

İşletmeniz harika bir inceleme puanına ve beş yıldızlı değerli yorumlara sahipse, Google Haritalar’ da ilk sırada yer kazanma olasılığınız çok yüksektir.
 

Ancak kullanıcılardan nasıl olumlu eleştiriler oluşturmalısınız? Bu konuda size önerebileceğimiz en iyi yol, mükemmel ürünler/hizmetler sunmak ve mükemmel müşteri hizmeti sağlamaktır.

Ama göründüğünden biraz daha fazlası var.
 

İşletmeniz için olumlu yorumları artırmak için bazı uzman stratejileri şunlardır:

·         Müşterilerinizi yorum paylaşmaya teşvik etmek için Google Benim İşletmem yani Google Haritalar'ı kullanın

·         Kısa, kişiselleştirilmiş ve ilgi çekici bir e-posta göndererek ürünlerinize/hizmetlerinize kısa süre önce satın alan müşterilerden inceleme ve yorum yapmasını isteyin

·         Müşterileri geri bildirimlerini paylaşmaya teşvik etmek için sosyal medyayı etkili veaktif kullanmaya özen gösterin.

·         Web sitenizde bir referans sayfası oluşturun ve müşterilerin ürünleriniz/hizmetlerinizle ilgili deneyimlerini paylaşmalarına olanak tanıyan kısa bir form ekleyin

Olumlu incelemelere aktif olarak yanıt verin. Ek olarak, olumsuz yorumlar bırakan müşterilerinizi telafi etmek için düzeltici önlemler alın. Doğru yapılırsa, kötü bir deneyimi iyi bir deneyime dönüştürebilirsiniz.
 

İşletmenize hak ettiği desteği vermekte zorlanıyorsanız, bu stratejileri uygulamak işleri tersine çevirmede uzun bir yol kat edecektir.
 

Nerede durduğunuzu belirlemek ve stratejileri buna göre yeniden düzenlemek için Google Benim İşletmem Analizleri ve ek izleme platformlarını kullanarak ilerlemenizi yakından takip edin. Yerel arama sıralamalarında ve trafikte somut sonuçları görüntülemek için tutarlılığı sağlayın.
 

Yerel SEO, küçük işletmeler için dijital pazarlama konusunda inkâr edilemez bir şekilde en güçlü adımlardan biridir. Bu becerileri geliştirmek, bir işletmenin yerel arama için SERP'lere(Google arama sonuç sayfası) aktif olarak tırmanmasına ve organik olarak büyümeye devam eden geniş bir kitle oluşturmasına yardımcı olabilir.
 

Yerel SEO stratejilerini uygulamak ilk başta zor gibi görünse de birçok küçük işletmenin düşündüğünden daha az karmaşık. Doğru araçlar, kaynaklar ve uzmanlık süreci çok daha kolay hale getirebilir.
 

Başlamak için bu stratejileri mevcut pazarlama stratejinize dahil edin. İyi şanlar!